Festival znanosti u Osijeku, 20.4.2018.
Autor: Vinko Pilipović, 24. 4. 2018.

Skupina učenika 7. razreda, zaljubljenika u prirodne znanosti, u pratnji profesorice biologije Mirjane Kereta, defektologinje i psihologinje sudjelovali su u radionicama i predavanjima na Medicinskom fakultetu, Odjelu za kemiju, Poljoprivrednom fakultetu i Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti.

Ovogodišnja tema Festivala bila je Otkrića. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku organiziralo je u proteklom tjednu brojne aktivnosti za djecu i mlade s ciljem približavanja znanosti javnosti, tijekom kojih su znanstvenici i studenti popularnim predavanjima, radionicama, tribinama, izložbama i drugim događanjima dali doprinos popularizaciji znanosti i motiviranju mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja. Naša škola sudjelovala je na Festivalu znanosti prvi put.

Na Medicinskom fakultetu učenici su na zanimljivom predavanju saznali više o otkriću DNA. Na Odjelu za kemiju naši učenici su u radionici Element do elementa pokazali svoje izvrsno znanje u poznavanju periodnog sustava elemenata  i osvojili diplome za iskazano znanje. Na radionici Agar agar - čarobni prah saznali su kako se na agaru, želatini koja se dobije iz morskih algi, mogu izraditi umjetnička djela. Svake godine  Američko društvo mikrobiologa organizira natjecanje u kojemu se agar koristi kao umjetničko platno. Naime, u petrijevoj zdjelici u kojoj se nalazi agar, postavljaju se različite bakterije te se dobiju prekrasne umjetničke slike. Profesorica Ana Amić pokazala nam je puno primjera bakterija u boji, npr. salmonelu, stafilokok ili E. koli koje u različitim kombinacijama stvaraju zadivljujuća koloristička umjetnička djela u agaru. Učenici su na radionici puno naučili o korisnim i štetnim bakterijama.

U novoj zgradi Poljoprivrednog fakulteta obišli smo učenicima zanimljivu izložbu Zavoda za lovstvo, ribarstvo i pčelarstvo gdje se nalazi stalni postav životinjskog svijeta Slavonije i Baranje te izložba povijesti pčelarstva u Osijeku.

U knjižnici Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti imali smo priliku upoznati najpoznatije hrvatske znanstvenike kroz povijest.

Naši učenici uživali su u sudjelovanju u Festivalu znanosti. Nadamo se da su među njima  budući znanstvenici u području prirodnih znanosti.

Hvala našim znanstvenicima i studenticama sa Sveučilišta na izvrsnim predavanjima i srdačnom dočeku!

Tekst i fotografije Ljilja Runje, psihologinja