« Ožujak 2024 »

Mjesec hrvatske knjige
Autor: Vinko Pilipović, 13. 11. 2019.

Učenici 2. c odjela, vođeni svojom učiteljicom, završili su projekt Mjesec hrvatske knjige koji se obilježava od 15. 10. do 15. 11..

Projekt je proveden kroz nekoliko aktivnosti. Nakon pripremnog dijela i dogovora o radu prvo smo razgovarali o važnosti čitanja citirajući Tina Ujevića koji je za čitanje, davno, rekao: "Čitanje nije hrana, ali je poslastica." Čitanje to zaista i je. Učenici su se, kroz ovaj projekt, "zasladili" djelom Ivane Brlić Mažuranić, Šuma Striborova. Kroz nekoliko razgovora prvo smo upoznali književnicu i nabrojali lektirna djela s kojima će se učenici upoznati kroz lektiru tijekom prva četiri razreda.
Razgovarali smo o bajci kao književnoj vrsti. Objasnili pojam stvarnih i nestvarnih likova u bajkama. Razgovarali o procjenjivanju osobina likova u nekom književnom djelu te porukama koje nam svako djelo ostavlja. Sljedeća aktivnost je bila odlazak u Gradsku knjižnicu i čitaonicu, koji je ranije dogovoren, gdje sam im ja pročitala Šumu Striborovu. Nakon mog čitanja kroz ostale prostorije nas je provelo osoblje knjižnice, uz zanimljive podatke o istoj. Završni dio projekta odradili smo u učionici kroz rad u skupinama. Podijeljeni u sedam skupina učenici su ilustrirali bajku Šuma Striborova. Svaka skupina je imala određeni dio bajke. Nakon ilustiranja, napisali su na papiriće glavne osobine likova i poruku bajke. Radove smo izložili na panou u hodniku škole.
   Cilj projekta je razvijati ljubav prema knjizi i čitanju, razvijati tradicijske vrijednosti, a iznad svega njegovati i razvijati hrvarski književni jezik.

Foto album

Učiteljica, Mara Čar