Projekt Izaberi i komuniciraj sigurno – radionice u 7. razredima
Autor: Josip Drmić, 13. 4. 2022.

Ove godine naša škola sudjeluje u projektu Izaberi i komuniciraj sigurno kojeg s učenicima sedmih i osmih razreda provode stručni suradnici. Projekt je nastao kao ideja da se mlade u ranoj adolescentnoj dobi uključi u program prevencije rizičnih ponašanja na internetu, a za glavni cilj ima prepoznavanje rizičnih ponašanja na internetu i ohrabrivanje učenika za primjenu pozitivne komunikacije na internetu. U petak, 8. travnja te u ponedjeljak, 11. travnja u 7. razredima održane su radionice, upravo na temu prepoznavanja rizičnih ponašanja na internetu i poticanja pozitivne komunikacije. Radionicama u 7. razredima prethodile su radionice u 8. razredima na kojima su izabrani vršnjaci pomagači, koji su bili voditelji radionica za učenike sedmih razreda. Vršnjaci pomagači su učenike sedmih razreda upoznali s pojmom elektroničkog nasilja, posljedicama istog, zašto ne trebaju provoditi elektroničko nasilje te što mogu učiniti ako se sami pronađu u takvoj situaciji. Tijekom radionice provedena je i anketa o ponašanju na internetu te grupne aktivnosti kroz koje se dobio uvid u to što su učenici naučili o elektroničkom nasilju i razlikuju li dobre od loših primjera komunikacije na internetu. Učenici su na radionice zaista pozitivno reagirali te se zahvaljujemo našim vršnjacima pomagačima na odličnom vođenju. U nastavku provedbe projekta očekuju nas predavanja stručnjaka Centra za sigurniji Internet za učenike, roditelje i učitelje, parlaonica te prezentacija rezultata ankete i samog projekta.

Tekst: Marijana Mikić

Fotografija: Anđa Pavlinović