Čarolija Like i Dalmacije
Autor: Vinko Pilipović, 21. 7. 2016.

Seget Donji – Sinj – Split – Kaštel Lukšić – Trogir – Smiljan - Josipdol

Ove godine učenici sedmih razreda proveli su pet nezaboravnih dana na ekskurziji koja nosi naslov Čarolija Like i Dalmacije u organizaciji Orion toursa d.o.o. iz Đakova, a pod pokroviteljstvom roditelja i bližnjih. U pratnji učenika bili su ravnatelj, četiri razrednice i voditelj Berislav.
Putem od Đakova do Segeta Donjega, našega odredišta, pratila nas je i kiša i sunce. Nestrpljivim učenicima to nije smetalo pa su nakon smještaja u Apartmane Medene požurili na prvo kupanje. Nakon večere svi smo brzo usnuli. Sutradan je zasjalo sunce pa smo gotovo cijeli dan proveli na plaži.

Istražujući morske dubine i šetajući plažom ponavljali smo naučeno gradivo. Oni hrabriji su za moguću bolju ocjenu činili i nepodopštine.
Treći smo dan, zahvaljujući ravnatelju i prijateljstvu dvaju gradova, posjetili Muzej Sinjske alke (http://alka.hr) i Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske. Muzej je, uz Muzej krapinskih neandertalaca i Dvorac Eltz, jedan od tri najljepša i najmodernija hrvatska muzeja. Otvoren je prošle godine za 300.godišnjicu Sinjske alke koja se održava svake godine početkom kolovoza u spomen na 1715. kada su Sinjani, uz pomoć Gospe Sinjske, pobijedili Turke.
Nakon Sinja razgledali smo i Split. Brojne zanimljivosti o Dioklecijanovoj palači, Splićanima i Splićankama, splitskim trgovima i ćakulama ispričala nam je voditeljica Lana. Nakon pice u najboljoj gradskoj piceriji u gradu prošetali smo splitskom rivom na kojoj smo susreli i nekoliko đakovčkih studenata.
Četvrti dan posjetili smo Osnovnu školu „Ostrog“ u Kaštel Lukšiću u kojoj se nalazi školski botanički vrt, jedini zaštićeni spomenik parkovne hortikulture u Hrvatskoj. U njemu na oko četiri hektara raste oko tisuću biljnih sorti podrijetlom sa svih strana svijeta.
U Trogiru, najočuvanijem romaničko-gotičkog gradu u Europi, gradu koji je i UNESCO uvrstio na listu svjetske baštine, proveli smo nekoliko sati. Katedrala svetog Lovre s Radovanovim portalom te kula Kamerlengo neke su od najpoznatijih gradskih znamenitosti koje smo posjetili. Slušajući pjesme trogirskoga slavuja Vinka Coce vratili smo se u Medenu.
Da nisu izmoreni nakon cjelodnevnih rituala, učenici su pokazali na plesnom podiju gdje su se opuštali uz neke nove ritmove i korake. Ipak, nekoliko pospanih uspjelo je čak i u disku zadrijemati.
Peti dan krenuli smo u pravcu Like u kojoj smo posjetili Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu (http://www.mcnikolatesla.hr/). Očarani likom i djelom ovoga genijalnog svjetskoga izumitelja stigli smo u Josipdol. Nakon razgledavanja obiteljske sirane kušali smo različite vrste sireva te ručali u obližnjem restoranu. Vraćajući se kući u autobusu smo slušali prijenos utakmice Hrvatska:Češka i navijali za kockaste. Približavajući se kući utihnuli su glasovi. Miješali su se osjećaji čežnje za domom i sjećanja na proživljene nezaboravne trenutke. S obzirom na to da je sve prošlo bez nezgoda, ovo putovanje ostat će u lijepom sjećanju svima nama.
Neka jedan od citata Nikole Tesle bude poruka svima:
„Učio sam strane jezike, proučavao književnost i umjetnost, proveo svoje najbolje godine u knjižnicama čitajući sve što bi mi došlo pod ruku i mislio sam kako sam uzalud trošio vrijeme, ali ubrzo sam shvatio da je to bilo najbolje što sam ikada učinio.“

Fotografije pogledajte na facebook stranici škole.

Marija Biuk, prof.