ĐAKOVO NA SEDMOM KONTINENTU
Autor: Vinko Pilipović, 17. 5. 2017.

Nakon Rovinja, Novske i Zadarske županije, u Đakovo je stigao filmski program koji osnovnoškolcima donosi bogat pregled igranih, dokumentarnih i animiranih ostvarenja iz svih dijelova svijeta.

Udruga djeca susreću umjetnost prvi puta u Đakovo dovodi Sedmi kontinent, iznimno uspješan program koji učenike upoznaje s čudesnim svijetom filmske umjetnosti i njenih stvaralaca. Od filmskih projekcija do analize filmova i razgovora s filmskim znalcima, Sedmi kontinent donosi novi pogled na svjetsku kinematografiju i neka od najboljih filmova iz prethodnih godina. Organizator događanja je Udruga djeca susreću umjetnost, a projekt je realiziran uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Koje novosti donosi ovogodišnji Sedmi kontinent? Ponajprije, niz novih, istovremeno zabavnih i poučnih filmskih ostvarenja koje je Udruga djeca susreću umjetnost pripremila u suradnji s partnerom Centrom za Kulturu Đakovo. Najmlađe je razveselio kultni francuski igrani film za djecu Crveni balon, dok je učenike trećih i četvrtih razreda oduševio iranski film Djeca raja, koji je diljem svijeta zaradio hvalospjeve publike i kritike. Za petaše i šestaše programom je predviđen  pobjednik programa za djecu i mlade Berlinskog filmskog festivala iz 2013., latvijski igrani film Mama, volim te, a učenici sedmih i osmih razreda osnovne škole imali su  priliku pogledati dokumentarni film Ovisnik o internetu. Upravo je ovaj naslov jedan od najintrigantnijih, jer obrađuje danas vrlo aktualnu temu ovisnosti mladih o internetu, a glavni su junaci sudionici prvog kampa za odvikavanje od interneta u Kini.

No, ovo je tek početak. Po završetku filmskih projekcija organizatori su pripremili susrete s uglednim predstavnicima svijeta filma – filmskom  redateljicom  Višnjom Vukašinović, snimateljicom i redateljicom dokumentarnog filma Moj život bez zraka Bojanom Burnać te redateljem popularnog filma Gangster te voli Nebojšom Slijepčevićem. Ovi talenirani filmaši pripremili su mnoštvo zanimljivih materijala i informacija iz svijeta sedme umjetnosti, a svojim angažmanom nastojali su otvoriti djeci nove filmske horizonte, a možda i otkriti nekog budućeg filmskog kreativca.