« Ožujak 2024 »

Upute za povratak u školu učenika od 1. do 4. razreda
Autor: Ante Andabak, 22. 5. 2020.

Poštovani roditelji, obavještavamo vas da će se, prema podatcima koje smo dobili nakon provedene ankete, čak 81 % učenika razredne nastave naše škole u ponedjeljak, 25. 5. 2020. godine, vratiti u školske klupe. Slijede detaljne informacije o organizaciji mješovite nastave uživo za roditelje/skrbnike koji su odlučili poslati svoje dijete u školu…

Na početku bismo još jednom spomenuli činjenicu da je naša škola jedna od rijetkih osnovnih škola na području Đakovštine koja već ima iskustva s organizacijom ovakvog oblika nastave. Sedamnaest se učenika podijeljenih u pet odgojno-obrazovnih skupina 11. 5. 2020. vratilo u školske klupe poštujući Upute HZJZ-a i Preporuke MZO-a. Napravljen je Provedbeni plan otvaranja Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“, Đakovo u kojem su zapisane i detaljno razrađene preventivne i protuepidemijske mjere koje smo u školi provodili od 11. do 22. 5. 2020. Škola je u navedenom razdoblju osigurala sve preduvjete osobne higijene učenika i radnika kao i higijene prostora. Na kraju ovog razdoblja možemo zaključiti da se za vrijeme dvotjedne provedbe strogih preventivnih i protuepidemijskih mjera, zahvaljujući iznimnom trudu radnika naše škole, nije dogodio niti jedan propust.

Prema navodima iz Uputa HZJZ-a trenutačni epidemiološki uvjeti znatno su povoljniji: „Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.“ Upute HZJZ-a kako i Preporuke MZO-a koje ih prate izmijenjene su i prilagođene trenutačnoj epidemiološkoj situaciji.

Škola tako više ne uzima izjave od roditelja radi uključivanja učenika u skupinu. Roditelji ne moraju dovoditi djecu u školu, već, sukladno odluci roditelja, učenici u školu mogu dolaziti sami kao što bi dolazili da nema epidemije. Ako ih roditelji ipak odluče dovesti, ne smiju ulaziti u školsku zgradu (osim u krajnjoj nuždi), već će učenika dovesti do ulaza u zgradu zadržavajući pri tom razmak od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje i djecu. Roditelji se ne okupljaju na ulazu u školsku zgradu.

Roditelji su djetetu svaki dan prije dolaska u školu dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu, već se javljaju telefonom učiteljici i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u školu.

Nastava će se u našoj školi od 25. 5. 2020. godine odvijati prema uobičajenom rasporedu:

2.a,b,c i 4.a,b,c razred prijepodne - početak nastave u 8 sati

- učenici 2.a,b,c razreda ulaze u zgradu 15 minuta prije početka nastave

- učenici 2.a,b,c razreda jedu u blagovaonici za vrijeme prvog odmora

- učenici 4.a,b,c razreda ulaze u zgradu 5 minuta prije početka nastave

- učenici 4.a,b,c razreda jedu u blagovaonici za vrijeme drugog odmora

1.a,b,c i 3.a,b,c razred poslijepodne - početak nastave u 14 sati

- učenici 1.a,b,c razreda ulaze u zgradu 15 minuta prije početka nastave

- učenici 1.a,b,c razreda jedu u blagovaonici za vrijeme prvog odmora

- učenici 3.a,b,c razreda ulaze u zgradu 5 minuta prije početka nastave

- učenici 3.a,b,c razreda jedu u blagovaonici za vrijeme drugog odmora

Nastavni sati trajat će 45 minuta uz već spomenuto poštivanje uobičajene satnice. Odvijat će se nastava svih predmeta koju izvode učitelji razredne nastave (Hrvatski jezik, Matematika, Likovna kultura, Glazbena kultura te Priroda i društvo), no isto tako će se ostvarivati i nastava Engleskog jezika, izborne nastave Njemačkog jezika, Vjeronauka i Glazbene kulture u 4. razredu koju izvode učiteljice predmetne nastave. Dodatna nastava, dopunska nastava i izvannastavne aktivnosti odvijat će se samo ako su u okviru jedne skupine, tj. jednog razrednog odjela. Nastava TZK izvodit će se isključivo na školskom dvorištu. U školi se do daljnjeg neće održavati i provoditi priredbe, izleti, ekskurzije, natjecanja i sl.

Ulazak u zgradu razredne nastave u različito vrijeme osmišljen je radi provedbe neophodnih epidemioloških mjera poput dezinfekcije potplata, higijene ruku, mjerenja temperature radnicima beskontaktnim toplomjerom i sl. Učenike će na ulasku u zgradu dočekati učitelji. Korištenje toaleta nadzirat će spremačice na način da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće od djece iz drugih odgojno-obrazovnih skupina. Razredni odjeli će u cijelom prostoru zgrade biti raspoređeni planski kako bi se neometano mogle provoditi epidemiološke mjere, ali i kako bi se međusobno što manje susretali. Niti radnici škole niti djeca ne nose zaštitne maske i rukavice. Treba izbjegavati dijeljenje/posuđivanje udžbenika i pribora među učenicima.

Nastava za učenike od 5. do 8. razreda i dalje će se odvijati na daljinu.

Učenici Glazbene škole nastavit će pratiti nastavu na daljinu uz otvorenu mogućost povratka u školu o čemu će biti na vrijeme obaviješteni.

Još jednom napominjemo da svaki roditelj treba biti upoznat s Uputama HZJZ-a u cjelini (navedene Upute kao i najnovije Preporuke MZO-a nalaze se u poveznicama ispod).

Priloženi dokumenti:
Naglasci_za_roditelje.pdf (316.54 KB)