Školski projekt Tjedan prevencije vršnjačkog nasilja
Autor: Josip Drmić, 8. 3. 2022.

Dan ružičastih majica je Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ove školske godine obilježili smo ga u tjednu nakon drugog dijela zimskih praznika u sklopu školskog projekta Tjedan prevencije vršnjačkog nasilja.

Ideja je o obilježavanju Dana ružičastih majica i porukama protiv nasilja nastala je u Kanadi u znak protesta na incident vršnjačkog nasilja u školi kada su učeniku koji je bio žrtva vršnjačkog nasilja njegovi prijatelji pružili podršku i poslali jasnu poruku protiv nasilja.

Naša škola je mjesto nulte tolerancije na nasilje. Ove godine povodom ovog važnog datuma po deveti put s učenicima od 1. do 8. razreda proveli smo različite aktivnosti za učenike s jasnom porukom NE svim oblicima vršnjačkog nasilja!

Na Satu razrednika održane su radionice i predavanja, s učenicima smo razgovarali uz kratke filmove i poučne priče o prepoznavanju vršnjačkog nasilja, uz kvizove provjeravali naučeno, učili o mogućnostima izbjegavanja sukoba, isticali važnost prijateljstva i suradnje s drugima te načine miroljubivog rješavanja vršnjačkih sukoba.

Jako je važno da ovom problemu posvetimo pažnju koju zaslužuje kako bismo mogli pomoći i podržati djecu i mlade. Znamo koliko je važno kontinuirano raditi na prevenciji vršnjačkog nasilja jer učinci vršnjačkog nasilja među djecom i mladima mogu imati loš utjecaj na njihov razvoj.

Cilj ovog školskog projekta je poučiti učenike o prepoznavanju različitih oblika nasilja, načinima reagiranja i zaštite, potaknuti ih na kritičko promišljanje, unaprijediti njihove socijalno-emocionalne kompetencije  te doprinijeti razvoju zdravog i odgovornog ponašanja.