« Svibanj 2024 »

Lutke u školi
Autor: Vinko Pilipović, 10. 11. 2011.

"Lutke u školi" su edukativan lutkarski program koji približava teatar svakom učeniku, a svrha je učenje, edukacija, zabava, igra, veselje.

ZAŠTO?

Zato što približava teatar svakom učeniku, odgovara na pitanja, rješava sumnje oko teatra, razjašnjava što nije jasno, te uči da je lutka  alat koji je vrlo upotrebljiv u školskom obrazovanju, i da učeći teatar možemo naučiti puno stvari o svakodnevnom životu. Ovaj program je dio generalnog obrazovanja i podiže razinu kulture svake osobe.

ŠTO JE?

To je jedan teatarski projekt dramaturški uređen u formi edukativnog programa, sa nekoliko pedagoških prijedloga: učenje, edukacija, zabava, igra, veselje.
To je priča o teatru,  o lutkama, o teatru lutaka, o glumcima i svim stvarima koje su potrebne da bi se ostvarila predstava s lutkama, te stvorio jedan teatarski ambijent (glazba, scenografija, kostimografija, osvjetljenje itd.)
Objašnjavajući teatarske elemente, demistificira se teatarska magija, te malo po malo  se gledatelji  uvode u sve tajne, dobivajući različite informacije.

KAKO?

Realizira se u formi predstave, ali u direktnom kontaktu glumca i publike, stvarajući  situacije kada se mijenjaju uloge -  protagonisti su gledatelji -  i tako se postiže teatarska edukacija.
Uživajući kroz teatarsku provokaciju i dramaturške konflikte, budi se mašta prisutnih. Stvaraju se nove priče i gledatelji kroz igru počinju glumiti, glumeći se zabavljaju i zabavljajući se uče.  Tako ostvarujemo naš koncept prijedloga - učenje, edukacija, zabava.

ZA KOGA JE?

Program je pripremljen za učenike osnovnih i srednjih škola, te njihove nastavnike i profesore. Dramaturški okvir i količina informacija varira i prilagođava se uzrastu. Posije predstave se organizira neformalan razgovor s učenicima i profesorima, putem kojeg se informiraju  i dobivaju  objašnjenja o  stvarima  koje ih zanimaju.
Taj program može biti vrlo koristan za profesore koji mogu iskoristi te koncepte kako bi učili druge predmete upotrebljavajući lutke, te rješavali probleme u nastavi.

Lutkar Milorad Bunčić