« Prosinac 2017 »

I ja želim čitati! - Nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom
Autor: Vinko Pilipović, 29. 6. 2017.

Od  1. listopada 2016. do 30. lipnja 2017.  sudjelovali smo u Nacionalnoj kampanji za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I ja želim čitati!“  u suradnji s voditeljem kampanje Hrvatskim knjižničarskim društvom i ostalim partnerima. U skladu s kampanjom provodili smo radionice o disleksiji i teškoćama u čitanju i radionice „Kako pomoći nekome s teškoćama u čitanju“  te priređivali izložbe na tu temu u navedenom razdoblju za učenike razredne i predmetne nastave pod vodstvom defektologinje Škole u suradnji s učiteljima i stručnim suradnicima Škole. Tijekom provođenja kampanje školska knjižnica je priređivala izložbu u školi na temu osoba s teškoćama u čitanju i disleksije.

Ciljevi kampanje su informirati i educirati ljude o teškoćama čitanja i disleksiji; senzibilizirati širu javnost o problemima i potrebama osoba s  teškoćama čitanja i disleksijom te potrebama osoba koje ne mogu čitati standardni tisak i tako pridonijeti poboljšanju kvalitete života ove skupine ljudi; predlažemo izmjenu Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, čl. 86) koji bi omogućio ovim osobama lakši pristup knjigama posebno uređenima za njih; poboljšati međuinstitucionalnu suradnju stručnjaka koji se bave osobama s teškoćama čitanja i disleksijom te osobama koje ne mogu čitati standardni tisak. Ciljevi naših radionica su osvijestiti učenike i ostale sudionike radionica o prevalenciji teškoća čitanja i disleksije. Upoznati s pojmovima u vezi s disleksijom i teškoćama čitanja. Upoznati i senzibilizirati o problemima i potrebama osoba s teškoćama čitanja i disleksije s kojima se susreću svakodnevno u radu. Razvijati svijest o prihvaćanju osoba koji su drugačiji te poticati pružanje pomoći i razlikovanje stvarnog problema kao takvog. Poticati i razvijati načine pružanja pomoći osobama s teškoćama u čitanju i disleksiji. Prihvaćati različitosti.

Tekst: Zvonimira Somer, defektologinja

Fotografije: Zvonimira Somer, defektologinja