« Svibanj 2024 »

JEDINSTVENI PROJEKT UČENIKA SEDMIH RAZREDA
Autor: Vinko Pilipović, 26. 9. 2010.

Jedinstveni projekt učenika sedmih razreda osnovne škole "Ivan Goran Kovačić". Složili Europu od 20 tisuća plastičnih čaša.

U kartu Europe stane čak 20.000 plastičnih čaša! Dokazalo je to jučer gotovo 100 učenika sedmih razreda Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića, u Đakovu, kada su u okviru izvanučioničkih aktivnosti iz predmeta geografije na školskom igralištu okrenuli čašice na asfalt, te tako složili jedinstveni prikaz kontinenta na kojem žive. Ravnatelj Škole Tihomir Benke pojasnio je kako je riječ o projektu nazvanom “Upoznajemo svoj kontinent”, kojem je cilj i očuvanje okoliša. Kata Pitinac, profesorica geografije od koje je ideja i potekla, jučer je tijekom prijepodneva koordinirala učenike kako bi Europa na školskom igralištu bila vjerodostojna onoj na karti.
- Prošle godine radili smo zaštitu okoliša i tada su učenici napravili fantastičan prikaz, te ustvrdili kako otpad nije smeće. Tada se kod mene rodila ideja da učenicima dam zadatak. Naime, kako se u sedmom razredu uči Europa, rekla sam im neka tijekom praznika sakupljaju plastične čaše. Svaki je učenik trebao prikupiti 200 komada, no danas (jučer op.a) je bilo i onih koji su donijeli i 500 čaša - rekla je prof. Pitinac. Dodala je i kako su aktivnosti oko “izrade” kontinenta trajale od jutarnjih sati, kada je najprije trebalo ucrtati stupanjsku mrežu, a potom su učenici, od kojih je svatko dobio zadatak složiti, primjerice, otok, poluotok, prionuli poslu. U projekt su bili uključeni i peti razredi jer, rekla je prof. Pitinac, uče ostale kontinente i oceane. Kada je Europa bila složena, oni su stali uz rubove, te prikazali gdje je Amerika, Afrika, Azija. Sedmi su pak razredi prikladnom odjećom prikazali klimu. Zapad je tako označen kišobranima i kišnim kabanicama, jug u kratkim hlačicama gdje su se učenici sunčali, sjever je označen zimskom odjećom sa šalovima i kapuljačama, dok je dio prema Aziji označen jesenskom odjećom.

Čaše ekološki zbrinute
     Nakon što je Europa složena na igralištu iza škole, te su je pogledali učenici i jedne i druge smjene, uslijedilo je njezino uklanjanje. U skladu s porukom projekta o zbrinjavanju otpada, za čaše se, kaže prof. Pitinac, pobrinuo Grad Đakovo, odnosno njegove komunalne službe.

Kako je sve to izgledalo pogledajte u foto galeriji.

Izvor: Glas Slavonije od 24. 09. 2010. Maja Muškić