« Svibanj 2024 »

Obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta
Autor: Vinko Pilipović, 29. 1. 2019.

27.siječnja u svijetu se obilježava Dan sjećanja na žrtve holokausta. Kako je ove godine tog datuma bila nedjelja, u našoj školi obilježavamo ga ovaj tjedan u sklopu nastave Građanskog odgoja. Na satu engleskog jezika učenici 8. c i 8.d razreda pogledali su Oskarom nagrađeni dokumentarac „The Lady in Number 6: Music saved my life“, a danas su se uputili u susjedstvo, u Centar „Amadeja“, utvrditi naučeno sa satova vjeronauka, hrvatskog i engleskog te se pripremiti za lekcije koje tek slijede na satovima povijesti. Sestra Natalija Fadiga, voditeljica Centra, u svom je predavanju naglasak stavila na empatiju, mogućnost uživljavanja u stanje drugoga, suosjećanje s njime u njegovoj situaciji.

Njegujući i razvijajući empatiju bivamo konstruktivni, a zanemarujući je i ne prakticirajući podliježemo opasnosti od destruktivnog ponašanja, čemu smo svjedoci kroz svjetsku povijest. Holokaust je srećom daleko iza nas i vremena u kojima je djelovala majka Amadea drugačija su od naših, ali vrijednosti poput empatije, pomaganja, požrtvovnosti, ljubavi, zauzimanja za drugoga ne bi smjele nikada zastarjeti ili „izaći iz mode“. Možemo ih svakodnevno prakticirati u svom razredu, prema prijateljima, učiteljima, slabijima, starijima, u svojoj obitelji. Na nama odraslima je pak da svakodnevno sijemo i zalijevamo sjeme dobra u svakom djetetu, unaprijed se mireći s činjenicom da možda plodove nećemo vidjeti za svoga života, baš poput majke Amadeje, nego da će u njima uživati drugi, stvarajući neki bolji, ljepši, pravedniji svijet.

Tekst: Jelena Prskalo, prof.