« Svibanj 2024 »

9. županijska, 5. regionalna i 3. međunarodna izložba jabuka
Autor: Vinko Pilipović, 26. 10. 2010.

U Đakovu je već tradicionalno održan sajam vezan uz Svjetski dan jabuka, u organizaciji Obrtničke škole Antuna Horvata. Kao gosti su sudjelovali izlagači iz Primorsko –goranske  i Ličko –senjske županije, uz domaćine koju su izložili obilje plodova jabuka, sadnica te proizvoda vezanih uz jabuke, ali ne samo uz njih.

Također je izloženo  bogatstvo malog obrtništva – lončarstvo i proizvodi, tkalački stan i sve vezano uz tkanje, kazandžija i kotao za rakiju, korpe raznih vrsta pletene od šiblja, lepoglavska čipka kao zaštićen dio  kulturne baštine,  zlatovez, reklje od valjane vune, razne rukotvorine od drveta ( igračke ),šuške, pekarski proizvodi slani i slatki…
       Učenici drugih i četvrtih  razreda su u pratnji svojih učiteljica i učitelja posjetili ovu jedinstvenu manifestaciju. No, nisu išli samo kao promatrači, već  na terensku nastavu s jasnim ciljem što trebaju uočiti.
Zadaci su bili raznoliki:

• Promotriti razne sorte jabuka i  zapamtiti njihova imena
  • Uočiti proizvode vezane direktno uz plodove jabuke
  • Promotriti i zapisati tko sve izlaže na sajmu, te koji su im proizvodi
  • Uočiti poveznicu voćarstva i povrtlarstva te malog obrtništva
  • Odabrati štand koji im se najviše dopada te ga fotografirati

Učenici su jedva zadovoljili svoju znatiželju i vrlo zadovoljni otišli kućama, ruku prepunih darova i kupljenih suvenira, zapisanih i fotografiranih činjenica,  a utiske će sređivati još danima.

U ponedjeljak smo napravili integrirani dan :

• HJ- usmeni opis sajma, izvještaj o izlagačima ( rad u dvije grupe) usmeno i pismeno
  • PiD- zdravlje –zdrava prehrana – s  motom JEDNA JABUKA NA DAN, DOKTOR IZ KUĆE VAN
  • Lk – crtanje –tkalački stan; modeliranje jabuke u glinamolu
  • SR – kultura ponašanja ( putem, na sajmu, ophođenje među ljudima)
  • M – novac – kupovanje, brojanje- igra sajma

Na kraju dana smo upriličili anketu – kako se učenicima svidjela izložba, žele li i dogodine posjetiti Expo Đakovo, te jesu li ovakve manifestacije potrebne i korisne za obrazovanje učenika.
Evo i nekoliko učeničkih zapisa:

U petak sam s razredom i učiteljicom išla na sajam koji je nudio jabuke i proizvode od jabuka. To se održavalo i velikom šatoru u centru grada.  Bilo je puno izloženih stvari: jabuke, razni sirevi, proizvodi od meda – čak i okvir sa pčelama ,kolači, sokovi, sapuni,igračke…NO, najviše mi se svidjelo lončarsko kolo. Moji prijatelji i ja smo upoznali mnoge vrste jabuka, a degustirali smo i fine kolače i jabuke. Jako mi se svidjelo i bilo je zanimljivo.  (Josipa Drmić, 4.c)

U šatoru kod male crkve sam zapazila veliku izložbu. Vidjela sam lončarsko kolo i rad na njemu, te male ćupove proizvedene od gline ,tkalački stan s već istkanim platnom – kao što su nekad tkale žene, prekrasne zlatom vezene nošnje i još broševe, otarke i slike. Bilo je i igračaka od drveta – kolijevke, ormarići, kola i konjići, a mogli smo raditi i lutke od šuške.  (Ivona Ivezić,4.c)

U petak smo išli na sajam jabuka. Nikad nisam vidjela toliko puno jabuka na jednom mjestu .Jako lijepo uređeni štandovi su mirisali i privlačili bojama. Upoznala sam i neke nove vrste jabuka – granny smith, jonathan, .Bilo je još i raznih proizvoda od jabuka: finog soka, pekmeza, kolača, čipsa…. sve smo mogli probati. Jako mi se svidjelo na danima jabuka.  (Lucija Ćurić, 4.c)

Bilo mi je sve super na danima jabuka – mogli smo probati fine kolače, čips od jabuke a dobili smo i lijepe jabuke na dar koje smo pojeli. Još je bilo i radionica i puno lijepih predmeta koje smo svi zajedno razgledali.  (Katarina Mikulić,4.c)

2. razredi- Anica Glavina, Ivan Babić, Ljiljana Andrić, Martina Vitez

4. razredi – Mirko Zrno, Ksenija Tišma Čapo, Goranka Jurković