« Svibanj 2024 »

Obilježen Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Autor: Vinko Pilipović, 13. 3. 2019.

U našoj školi obilježili smo Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja uz preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja. Cilj obilježavanja tog dana, poznatog i kao Dan ružičastih majica, je osvijestiti javnost o pojavi nasilja i njegovim posljedicama te istaknuti pozitivne društvene vrijednosti, razvijati vještine rješavanja sukoba, toleranciju i poštivanje različitosti. Naša škola već nekoliko godina obilježava taj dan, provodeći brojne aktivnosti s učenicima. U sklopu školskog preventivnog programa Prevencija nasilja kontinuirano  razvijamo socijalne i emocionalne vještine učenika u cilju prevencije nasilnog ponašanja.

U šk. g. 2018./2019. Dan ružičastih majica obilježen je u sklopu šireg školskog projekta Dobrotom protiv nasilja. Ove godine uključili su se učitelji u sklopu svog predmeta i Sata razrednika.

Učenici prvih razreda gledali su animirani film Razgovor. U drugim razredima psihologinja je održala radionicu Krug povjerenja – ne želim biti žrtva. 2.a razred pravio je majice i pisao nenasilne poruke na njih. Treći razredi izrađivali su plakate i majice s nenasilnim porukama. 4.a i 4.c razred imali su radionice o nenasilju dok su učenici 4.b izrađivali ružičaste torbice i pisali poruke o nenasilju. Napisane poruke stavljali su u torbice i dijelili slučajnim prolaznicima u našem gradu na završnoj svečanosti na Trgu J.J.Strossmayera. Svi učenici razredne nastave sudjelovali su u puštanju balona u zrak na završnoj svečanosti projekta. Više o toj aktivnosti možete vidjeti na prethodno objavljenoj vijesti na stranicama naše škole.

U predmetnoj nastavi taj dan obilježili su razrednici s učenicima na Satu razrednika i u sklopu medijske skupine gledanjem video materijala, predavanjima te razgovorom s učenicima o nenasilju. Učenici 8. razreda su sa profesoricom likovne kulture crtali strip na temu nenasilja.

Video prilog

Ljilja Runje, psihologinja