« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1913
Uz Dan škole
Autor: Vinko Pilipović, 20. 3. 2019.

Ovaj tjedan obilježavamo Dan škole. S toplinom u srcu i velikim ponosom se prisjećam književnika koje sam za tu prigodu dovela u školu. Pokojni Anto Gardaš bio je prvi.Za tu prigodu ispekla sam orehnjaču da ga kao prava domaćica dočekam. Topao, drag i jednostavan čovjek oduševio je djecu pričama o svojim dječjim romanima, od kojih su neki uvršteni u lektiru. Nakon susreta, spremajući se za odlazak, šapnuo mi je na uho da mu spremim par šnitica moje orehnjače, što sam i učinila. Sljedeće godine, dan koji sam provela s velikanom našeg pjesništva Dragutinom Tadijanovićem čini me iznimno veselom i ponosnom.

Svojim bogatim životom i jednostavnošću ostavio je neizbrisiv trag. Kroz cjelodnevno druženje šetao je uz mene kroz grad držeći me pod ruku i pjevajući mi pjesmu "Sjedi Mara na kamen studencu..." I pričao mi je o svojoj velikoj ljubavi, svojoj Jeli. S Mladenom Kušecom, naredne godine, bilo je vrlo dinamično i nadasve veselo. Oduševio je učenike svojom vedrinom i zanimljivim pripovijedanjem. Posebno mjesto u mom sjećanju zauzima pokojni Zvonimir Balog koji je bio sljedeći gost. Iz Zagreba je došao vlakom sa svojom suprugom. U Strizivojnu na željeznički kolodvor sam išla po njih autom,a pljusak je bio takav da sam jedva vozila. Uglađeni gospodin s izraženim šarmom učenicima je čitao svoja djela i pričao o svom zanimljivom životu. Književnica Sanja Pilić svojom elokventnošću i zanimljivim životom ostavila je učenike bez daha. Posebno im je bilo zaniljivo kada su saznali da joj je majka pokojna Sunčana Škrinjarić, također naša poznata književnica. Božidar Prosenjak je, također, svojim gostovanjem uljepšao jedan Dan škole. Vrlo zanimljiv gost.

Moja škola ima dugu tradiciju u organiziranju književnih susreta. Možemo se podičiti s velikim imenima koja su upisana u Spomenicu škole. S ovima koje sam gore navela, dičim se ja jer sam ih osobno pozvala i u ime škole ugostila. Ove uspomene me čine ponosnom.

Mara Čar