« Svibanj 2024 »

Marijana Matijević dobitnica Povelje zahvalnosti Grada Đakova!
Autor: Vinko Pilipović, 9. 5. 2019.

Na svečanoj akademiji 8. svibnja na kojoj je Grad Đakovo obilježio svoj 780. rođendan dodijeljene su nagrade i priznanja istaknutim pojedincima i kolektivima, a među njima se našla i Marijana Matijević.  Ova Osječanka koja od 2012. godine radi u Osnovnoj glazbenoj školi pri Osnovnoj školi Ivan Goran Kovačić kao voditeljica zbora i nastavnica klavira dobila je Povelju zahvalnosti Grada Đakova za doprinos u području kulturno-glazbenog života Đakova.

Povelja zahvalnosti javno je priznanje koje se dodjeljuje fizičkim i pravnim osobama te stranim državljanima za postignuća u gospodarstvu, kulturi, obrazovanju, odgoju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, humanitarnim i drugim djelatnostima kojima se doprinosi razvoju Grada Đakova.

Marijana Matijević, profesorica solo pjevanja, Osječanima je dobro poznata kao dugogodišnja članica HPD "Lipa" (od ove godine i voditeljica malog zbora HPD "Lipa"), a njeno glazbeno djelovanje prepoznato je, a ovom Poveljom sada i posebno nagrađeno, i u Đakovu. Osim što posljednjih godina sa svojim zborom niže sjajne uspjehe na međunarodnim natjecanjima i time promovira ne samo školu već i grad Đakovo u cjelini, za dobivanje ovakvog priznanja posebno je zaslužan dodatni, izvannastavni napor koji Marijana ulaže u obogaćivanje glazbene slike Đakova.

Njena dugogodišnja bogata suradnja s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Đakovo rezultirala je brojnim koncertima učenika Osnovne glazbene škole, ali i dvama gostovanjima Belomanastirskog ansambla harmonika. Ove godine suradnja je nastavljena provođenjem projekta "Rapsodija u knjižnici" pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture, a radi se o cjelogodišnjem glazbenom programu koji je Marijana Matijević osmislila za đakovačku gradsku knjižnicu. Na suradnju s Gradskom knjižnicom posebno ju je potaknula želja da svim Đakovčanima približi glazbu i da poveže sve generacije: iskoračivanjem izvan zidova glazbene škole i nastupanjem u knjižnici, na gradskim trgovima, u dvoranama, crkvama, na brojnim humanitarnim koncertima i događanjima  njeni su učenici ujedno  postali glazbeni promotori i aktivni članovi lokalne zajednice.

Grad Đakovo kod dodjele nagrada i povelja uvijek nastoji prepoznati entuzijaste koji izlaze iz uobičajenih okvira svog posla te svoje slobodno vrijeme i znanje posvećuju zajednici pa  je tako istaknut i angažman Marijane Matijević u Matici umirovljenika Đakovo gdje je voditeljica zbora.

Vrijedno je spomenuti i suradnju s Bogoslovnim katoličkim fakultetom, ali i spremnost i otvorenost u sudjelovanju u svim gradskim manifestacijama i prigodama.

Trajnu počast Đakovu odala je i pjesmom „Đakovo, najljepši grade“ za koju je napisala tekst i glazbu i poklonila ju đakovačkoj osnovnoj glazbenoj školi. Ta je pjesma u izvedbi zbora iste škole otvorila i Đakovačke vezove 2017. godine, a snimljen je i prekrasan spot.  Za prošlogodišnji je Advent Đakovu poklonila još jednu skladbu, "Najljepši blagdan", koju je ponovno snimio zbor OGŠ pri OŠ Ivan Goran Kovačić Đakovo

Ovo veliko priznanje nesumnjivo je i velika motivacija za daljnji rad - vjerujemo da je ovo samo početak jedne lijepe glazbene đakovačko-osječke priče.

Tekst proslijedila Marijana Matijević