« Svibanj 2024 »

Goranovci u Zagrebu – jednodnevna ekskurzija ispunjena mnoštvom poučnih sadržaja
Autor: Vinko Pilipović, 28. 5. 2019.

Učenici 3.c razreda, 21. svibnja 2019., sa svojom su učiteljicom Moranom Babić posjetli naš glavni grad – središte hrvatske kulture i tehnike. Na toj jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi realizirani su sadržaji GOO-a (komunikacija, razvoj osobnog, zavičajnog te hrvatskog domovinskog identiteta, društvena, građanska, međukulturna i ekološka dimenzija). Obilazeći Zagreb i upoznavajući njegove brojne brojne spomenike kulture, gimnazije, fakultete, Akademiju znanosti i umjetnosti, knjižnice, galerije i Tehnički muzej, učenici su obradili i ponovili sadržaje vezane uz Prirodu i društvo, Hrvatski jezik, Likovnu i Glazbenu kulturu, a naročito sadržaje iz književnosti, tj. lektire. Prilikom upoznavanja kuće I. Brlić-Mažuranić, poseban interes pokazali su za njezin život i djelo te su se na taj način prisjetili već  naučenih podataka o slavnoj književnici, ali i naučili puno novih.

Na Dolcu su učenici također uvelike proširili svoje znanje iz medijske kulture dok su pažljivo slušali o stvaranju filma. Svog rodnog grada Đakova prisjetli su se pred bistom J. J. Strossmayera dok su u Mimari imali izvrsnu priliku saznati sve o radu poznatoga biskupa, njegovu porijeklu i mecenstvu. U mnoštvu novih informacija koje su učenici toga dana dobili, svakako će im u trajnom sjećanju ostati replika Bašćanske ploče i glagoljički tekst u Saboru Republike Hrvatske te njezina pravna, povijesna i književna važnost. Svakom učeniku svidjelo se ponešto na ovoj sadržajima vrlo bogatoj ekskurziji, a većina ih je oduševljena Tehničkim muzejem u kojem su, uz kustosicu, određivali stoljeća i tisućljeća te uz pomoć eksponata ponovili povijesna razdoblja, a i snalazili se na lenti vremena. Snažan dojam na mnoge učenike ostavio je i vrlo impresivan rudnik koji se nalazi u sklopu Tehničkog muzeja. Zaljubljenici u svemir znatiželjno su proučavali planetarij i eksponate svemirskih modula, oni koje zanima informatika, upijali su sve o razvoju računala, a ljubitelji matematike, problemskih zagonetki i geometrije su pak najviše uživali u Muzeju iluzija. Bilo je tu i zanimljivosti i o sportu i istaknutim hrvatskim sportašima, o zastavi EU, himni... Uz sve što su vidjeli i naučili, učenici su imali vremena i za druženje i zabavu. Unatoč kišnom danu, plan puta je u potpunosti ispunjen. U predvečerje, iako pomalo umorni, vidno raspoloženi i sretni učenici  vratili su se svojim kućama. Učenike pohvaljujemo za iznimno pristojno ponašanje koje su pokazali tijekom ovog poučnog i zabavnog putovanja, a njihovim roditeljima zahvaljujemo što su nas podržali u nastojanju da djeca u što ljepšem svjetlu dožive glavni grad naše domovine!

Tekst i fotografije: učiteljica Morana Babić