« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1902
Dvodnevni izlet
Autor: Vinko Pilipović, 2. 6. 2019.

28. i 29. svibnja učenici 3.a i 3.b razreda sa svojim razrednim učiteljicama sudjelovali su u dvodnevnom izletu pod nazivom Preko metropole do Hrvatskog zagorja. Odmah po dolasku u Zagreb posjetili smo Tehnički muzej. Svakako najatraktivniji dio muzeja je planetarij koji pomoću specijalnog projektora prikazuje izgled zvjezdanog neba u bilo koje vrijeme noću, te u bilo koje godišnje doba. Iz Tehničkog muzeja nastavljamo razgledom grada počevši od Trga bana Josipa Jelačića, šetnjom do Gornjeg grada, odlaskom do crkve sv. Katarine, crkve sv. Marka, zgrade Hrvatskog sabora i zgrade Vlade Republike Hrvatske. Nakon toga spustili smo se kroz Kamenita vrata do zagrebačke katedrale. Put, već dosta umorni, nastavljamo prema Stubičkim Toplicama.

Smjestili smo se u hotelu Matija Gubec. Nestrpljivi, raspoređujemo se po sobama i konačno odlazimo na toliko željeno kupanje. Dodatni i neočekivani dio bilo je kupanje u otvorenom bazenu. Dok nas je s neba lagano „prala“ proljetna kiša mi smo uživali plivajući u toploj termalnoj vodi. Već dobrano gladni krećemo na večeru. Ni oni najprobirljiviji nisu ostali gladni! Za svakog je bilo ponešto s bogatog švedskog stola. Nakon večere naša Karla pripremila nam je zanimljiv animacijski program . Vrijeme je za spavanje, odlazimo u sobe, ali teško dolazi san na oči. Učiteljice to razumiju pa su nam dozvolile duže druženje po sobama. Trčali smo, galamili, smijali se… Znate, onako kako to rade sva djeca koja su na izletu bez roditelja!

Drugi dan poslije ručka, slijedi druga, posljednja etapa našeg izleta. Odlazimo do Gornje Stubice gdje slijedi razgledavanje Muzeja seljačke bune (izvana), spomenika Seljačkoj buni i Matiji Gupcu, Gupčeve lipe te Spomen parka pilotu HRZ stožernom brigadiru Rudolfu Perešinu. Polako se spuštamo prema Kumrovcu te ulazimo u Muzej Staro selo. To je jedinstveni muzej na otvorenom  gdje uz stručnu pratnju vodiča upoznajemo tradicijski način života ljudi toga kraja, graditeljstva, obrta i običaja. Posljednje mjesto koje posjećujemo je naše najveće hrvatsko marijansko svetište koje se nalazi u Mariji Bistrici. To svetište i kip Majke Božje Bistričke već stoljećima privlači vjernike koji im daje duhovnu i sveopću životnu snagu.

I tako, svemu lijepom brzo dođe kraj. Umorni, ali veoma zadovoljni i puni dojmova vraćamo se svom Đakovu i svojim roditeljima. Veliko hvala iskusnom, strpljivom i tolerantnom vozaču Veliboru koji nas je sigurno vratio našim kućama, te turističkom vodiču Karli koja nas je kroz ovo zanimljivo putovanje mnogo toga naučila ali i budno pazila zajedno s našim učiteljicama. Do slijedeće godine! Jedva čekamo … Nadamo se, u istom sastavu, ali na drugoj destinaciji!

Učenici i učiteljice 3.a i 3.b razreda